En önemli hastalıklar ve mücadele yöntemleri: Ceviz antraknozu: Anadolu topraklarında genel anlamda görülen hastalıkların en başında gelir.Enfeksiyon şiddetli ise ağaç yapraksız kalır.Hastalık meyvede küçük noktalar veya daha büyük lekeler halinde görülür.Son baharda yere dökülen yaprakların toplanarak imha edilmesi ,enfeksiyon kaynağını önemli ölçüde azaltır.

Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde bordo bulamacı (göztaşı) veya diğer hazır bakırlı pre paratlarla ağacın bütün gövde ve dalları iyice yıkanacak şekilde ilaçlanır.Manep W.P aktif maddeli fungusitler 100 lt. suya 300gr dozda uygulanır.Yağışlı geçen yıllarda ise fungus enfeksiyonlarına karşı çiçeklenmeden önce çiçeklenmeden sonra 2 hafta ara ile hazır bakırlı ilaçlar kullanılırsa (Marsonina juglandis) bakteriyel (vonthomunas campetris) hastalıkların tamamen kontrol altına alınmasıyla berabar bakırlı ilaçlara çok duyarlı olan ceviz yapraklarındaki fitotoksit etkide önlenmiş olur.

KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLARI;
ETKİLİ MADDE ADI VE ORANI: manep %80
FORMÜLASYONU: WP
DOZU
Maneb % 80 WP 100 lt suya 300gr
Birteneke suya 60gr
İlaçlamalar, yüksek basınçlı pülverizatörler ile ağacın her tarafı ıslanacak şekilde yapılmalıdır. Yağışlardan sonra ilaçlama tekrarlanmalıdır. 

Bordo Bulamacı Niçin Yapılır?: Ön bilgi

Bordo bulamacı; yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında, karaleke ve ateş yanıklığı hastalığına, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kansere, yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına, eriklerde cep hastalığı, şeftalide yaprak kıvırcıklığı gibi birçok hastalığa karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır.

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4'ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanmadan bazı bakteriyel hastalıklarda mücadele tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Bordo Bulamacı Hazırlarken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1. Yapraklı dönemde bordo bulamacı yapılmamalıdır.
2. Bordo Bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine göztaşı eritilmiş su ilave edilir. Yoksa ilacın yapısı bozulur ve karışım olmaz.
3. Hazırlanan karışım kullanılmadan önce bir tülbent yardımıyla süzülerek ilaçlama aletini tıkaması engellenmelidir.
4. Sönmemiş kireç kullanıyorsak eritildikten sonra muhakkak süzülmelidir. Eğer erimeyen taş, toprak kalmışsa kalan miktar kadar kireç tartılıp tekrar eritilmelidir.
5. Bordo Bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.
6. Bordo Bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti mutlaka temizlenmelidir.

Hazırladığım Bordo Bulamacının Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Bordo Bulamacı kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi bakır sülfat(göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür. Yapılan Bordo Bulamacının olup olmadığını kontrol etmek için bir passız çivi bulamaca batırılır, 5 dakika bekletilir. Çiviye bakılır, çivinin renginde bir değişiklik yoksa Bordo Bulamacı olmuş, kullanıma hazır demektir. Şayet çivide hafif kızarma olursa karışım olmamıştır, bir miktar daha kireç ilave edilmelidir.

Ceviz iç kurdu (cydla pomonella)

Cevizde en önemli zararlılardan biri ceviz iç kurdu(cydla pomonella) dır.Bu zararlı ülkemizde genellikle 2-3 döl verir.Larvaları meyvede zarar yapar.Yumurtadan çıkan larvalar meyveyi delerek içeri girer,galeri açarak beslenir.Sonuçta meyveler dökülür.Mücadelesi yapılmazsa önemli zararlar verir. 

Mücadele için Azimphas methyl 230g/L,EC 200 ml /100 lt suya,Canbaryl (%50 WP) 200 ml 100 lt.suya veya Phosulone (%30 EC ) 200 ml/100 lt suya karıştırılarak uygulanır. Kimyasal mücadelenin haziran ayı içerisinde ceviz meyveleri can eriği büyüklüğüne gelince yapılması gerekir. Not: ilaç aldığınız yetkili firmanın mühendisinden uygulama konusunda bilgi alınız. 

Ceviz yaprak göl akarı: (Erlophyes tiristrı altes) yaprak dokusu içinde yaşar ve bulunduğu yerde yaprağın her iki tarafında kabaran gal oluşur.önce açık yeşilim tırak olan gal rengi giderek kızarır,kahverengileşir ve siyaha dönüşür.Yoğun bulaşmalarda meyvenin şekli bozulur ve olgunlaşmadan dökülür.

80WP) 500 gr/100 lt suya veya Thiodan 150 ml/ 100 lt suya karıştırılarak uygulanır.

Mantar hastalığı: Görüldüğü yerler,orman bölgelerinde ve sıcaklık farkının fazla olduğu yerlerdir.
Uzun süre toprak ve ağaç bakımı yapılmamış bahçelerde 8-10 yaşındaki ağaçlarda etkin bir şekilde görülür.

Mücadele yöntemi: öncelikle toprak sürülerek yabani ot temizliği yapılır.ağaçlar her yıl aksatmadan bordo bulamacıyla 2-3 defa yıkanır.hastalıklı dallar temizlenir.mümkünse sıkı bir budama yapılarak genç sürgünlerin çıkması sağlanır. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.