Elmalı Muffin

İÇİNDEKİLER
4 Adet (700- 900 gram) kabukları soyulmuş, çekirdekleri alınmış ikiye bölünmüş elma
4.5 su bardağı çok amaçlı un
1 3/4 su bardağı + 2 yemek kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tarçın
1 1/2 su bardağı kıyılmış ve kızarmış California cevizi
2 su bardağı sıvı yağ

 

HAZIRLANIŞI
Fırını önceden 170-180ºC’de ısıtın (350ºF). Standart muffin kalıplarını tereyağıyla veya katı bitkisel yağla yağlayın (yaklaşık 120 ml kadar veya yarım su bardağı kadar) veya kalıpları yapışmaz pişirme spreyini bol miktarda sıkın.
Elmaları her biri 2,5 cm olacak şekilde iri iri doğrayın veya küp şeklinde doğrayın.
Büyük bir kapta unu, şekeri, tuzu, kabartma tozunu ve tarçını karıştırın. Çırpma teliyle bir iki dakika kadar hepsi iyice karşına kadar tüm kuru malzemeleri karıştırın.
Elma ve cevizleri ekleyin, karıştırmaya devam edin ve eşit bir şekilde dağılmasını sağlayın ve üzerini unla kaplayın. Yağı ilave edin, tahta kaşık yardımıyla kuvvetli bir şekilde karıştırın –veya tüm malzemeler tamamen harmanlanıncaya kadar ellerinizi temizledikten sonra da ellerinizle karıştırabilirsiniz.
Hamur çok sert ve oyun hamuru gibi kalıp gibi olacak ve muhtemelen daha önce hazırladığınız çoğu hamurdan farklı olacak.
Hamurdan 1/3 su bardağı kadar alın ve ellerinizle normal top şeklini verin ve hazırladığınız muffin kalıplarına koyun.
Muffinler pembeleşinceye, üstleri kurulaşıncaya ve üstünden hafifçe basıldığında basılan yer tekrar kabarana kadar 35-40 dk pişirin. 5-10 dakika kalıplarda soğuması için bekletin, tamamen soğuması için kalıplarından çıkarın. Soğuyan muffinler ağzı kapalı bir kapta oda sıcaklığında muhafaza edilebilir. Daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuya koyun.