Çikolatalı, Erikli ve Cevizli Turta

MALZEMELER
3/4 su bardağı kuru erik (120 gr)
1/2 su bardağı yarı tatlı damla çikolata
1/2 su bardağı kaynamış su
1/3 su bardağı çok amaçlı un
1/3 su bardağı şekersiz kakao tozu
1/3 su bardağı sıkıştırılmış esmer şeker
1/4 çay kaşığı tuz
3 adet büyük yumurta
1/3 su bardağı toz şeker
¾ su bardağı kıyılmış California cevizi, ikiye ayırın
3/4 su bardağı yarım California cevizi

HAZIRLANIŞI
Fırını önceden 160°C’de ısıtın. 20 cm çapında yuvarlak kasnaklı pasta kalıbına pişirme spreyini hafifçe uygulayın. Fırınınızın alt ızgarasına yarıya kadar suyla doldurulmuş (istediğiniz büyüklükte) cam fırın kabını yerleştirin.
Erikleri, çikolatayı ve suyu küçük bir kaba dökün. Erikler yumuşayıncaya ve çikolata eriyinceye kadar 5 dakika bekletin. Karıştırın.
Mutfak robotuna erik karışımını, unu, kakao tozunu, esmer şekeri ve tuzu dökün. Pütürsüz oluncaya kadar robotu çalıştırın.
Büyük bir karıştırma kabında, çırpma teli veya mikser kullanarak yumurta ve toz şekeri kıvamlı ve köpüklü oluncaya kadar çırpın. Yarısında erik karışımını dökerek karıştırın. Spatula yardımıyla, kalan erik karışımını ve ½ su bardağı kıyılmış cevizleri hafifçe dökün. Çok fazla karıştırmayın. Önceden hazırlanan fırın tepsisine dökün.
Ceviz yarımlarını kenarlarda eşit bir şekilde yayın. Kalan ¼ su bardağı kıyılmış cevizi ortaya doğru serpiştirin. 25-30 dakika veya hafifçe dokunduğunuzda ortası sertleşinceye kadar fırında pişirin. Oda sıcaklığında veya soğuk servis edin.