Cevizli ve Elmalı Kahvaltı Ekmeği

İÇİNDEKİLER // AĞIRLIK - ÖLÇÜ
 

MAYALI HAMUR

ekmek unu // 50 gr
tuz  //  1 gr
taze maya   //  5 gr
su // 30 ml

 

EKMEK

soyulmuş, küp küp doğranmış elma  // 50 gr
toz tarçın  // 2 gr
ekmek unu  // 250 gr
tuz   // 5 gr
kahverengi şeker    // 38 gr
tuzsuz yumuşatılmış tereyağı // 30 gr
taze maya // 15 gr
hamur katkı maddesi  // 3 gr
süt  // 160 ml
mayalı hamur (açıklama yukarıda)   // 82 gr  
California cevizi  // 50 gr

 

HAZIRLANIŞI:

Mayalı Hamur

Unu, tuzu, mayayı ve suyu mikserde karıştırın; düşük ayarda 4 dakika çırpın. Hamuru yağlanmış, temiz bir kapaklı kaba yerleştirin.Bir gece boyunca veya 24 saate kadar buzdolabında bekletin.
Ekmek

Elmaları tarçınla kaplayın; kenara alın. Unu, tuzu, kahverengi şekeri, tereyağını, mayayı, hamur katkı maddesini, sütü ve mayalı hamuru hamur kancası olan bir mikserde birleştirin.
En düşük hızda 4 dakika boyunca karıştırın. Elma karışımını ve cevizleri ekleyin. 1 dakika boyunca karıştırın.  İkinci hız ayarına geçin ve 5 ila 6 dakika boyunca veya hamur tam kıvamına gelene kadar yoğurun (Pencere Camı Testini* kullanın). Hamurun sıcaklığı yaklaşık 25,5°C olmalıdır. Çok fazla karıştırmaktan kaçının, yoksa hamurda girdap etkisi oluşabilir.
Hamuru yağlanmış streç filmle kaplayın ve 30 dakika dinlenmeye bırakın. Hamuru iki bölüme ayırın. Hamuru yuvarlayın ve yağlanmış streç film içerisinde 15 dakika dinlenmeye bırakın.
Oval somunlar haline getirin ve (mayalama odasının sıcaklığına ve nem düzeyine bağlı olarak) 40 ila 60 dakika boyunca veya somunlar iki katına çıkana ve dokunulduğunda kendini toparlayana kadar mayalanmaya bırakın. Çok uzun süre bekletmeyin. Çok dikkatli bir şekilde her bir somunu çaprazlama olarak 2 ila 4 kez kesin. 
Katlı veya arabalı fırında 180°C sıcaklıkta 25 dakika boyunca veya somunlara hafifçe vurulduğunda üst kısımlarının boş olduğu sesle anlaşılıncaya kadar pişirin.

 

NOT: Pencere Camı Testi – Hamurdan ceviz büyüklüğünde bir parça koparın. Kenarlarını düzleştirmek için, parçayı elinizde birkaç saniye yuvarlayın. Her iki elinizi kullanarak, hamuru iki yanından çekin. Hamuru ara sıra 90 derece döndürerek, içinden ışık geçecek kadar ince bir hamur tabakası elde edin. Bunu yaptığınızda, hamurun yırtılmaması gerekir. Bu şekilde bir pencere camı oluşturabiliyorsanız, hamurunuz tam kıvama gelmiş demektir. Oluşturamıyorsanız, 5 dakika kadar daha yoğurun.