Ceviz Nasıl Yetiştirilir ?

Bir ceviz, ağacın ekilmesinden, size en yakın markete taze ve leziz bir şekilde teslim edilmesine kadar uzun bir yol kat eder. Ağaçtan sofraya giden bu süreci ve ceviz sektörünü düzenleyen katı gıda kalitesi ve güvenliği standartlarını burada bulabilirsiniz.

Sürecin çoğaltmadan hasada, işlemeye ve son olarak satış yerine kadar olan her adımı büyük bir dikkat ve titizlik içerisinde gerçekleştirilir. Büyük çoğunluğu kuşaklardır bu işi yapan aile çiftliklerinden oluşan 4.000’den fazla ceviz yetiştiricisi bulunmaktadır.

Ceviz üretimi bağlılık ve sabır gerektirir ve bahçeler yalnızca ceviz üretimine ayrılır. Bir ceviz fidanı ekildikten sonra, hasada uygun, yetişkin bir ağaç haline gelmesi beş ila yedi yıl alır.  

HASAT
Hasat Ağustos sonunda başlar ve kuruyan yeşil kabukların çatlamaya başladığı (ve iç cevizin çıkarılmasına imkân verdiği) Kasım sonuna kadar devam eder.  Öncelikle, bahçe zemini süpürülerek temizlenir. Daha sonra, her bir ağaç sarsma makineleri ile şiddetli bir şekilde silkelenerek, binlerce cevizin yere düşmesi sağlanır. Hasat makinelerinin meyveleri temizlik için toplayabilmesi için, cevizler süpürülerek kümelere (tırmaklanarak yığın haline getirilen ceviz sıraları) ayrılır.

İŞLEME

Yeşil dış kabuk bir kabuk soyma makinesiyle soyulur ve yemişin suyu mekanik olarak ideal %8'lik nem düzeyine gelecek şekilde giderilir (yemiş havada kurutulur). Böylece, yemişin bozulması önlenir ve depolama sırasında kalitesi korunur. Ceviz, kırılana kadar depolarda tutulur. Ceviz, yemişin ağaçtayken sahip olduğu ikili kabuk zarfı sayesinde bulaşmalara karşı korunur.

CEVİZ PAKETLEME

Cevizler bir paketleme tesisine gönderilir ve burada, kabuklu ve kabuksuz olmak üzere iki ayrı pazara ayrılacak şekilde derecelendirilir.

KABUKSUZ CEVİZ

Kurutma işleminden sonra, kabuklu cevizler boylarına göre ayrılır. Kabuklu cevizler USDA standartlarına göre jumbo, büyük, orta veya küçük olarak sınıflandırılır.

Hem tüketim hem de endüstri kullanımına yönelik cevizler gerektiği miktarda depodan alınır ve kabuk ayırma birimine iletilerek, burada mekanik bir yöntemle kırılır. Kabuğu ayrılan malzeme eleklerden geçirilir. İç cevizler de çeşitli büyüklüklere ayrılacak şekilde eleklerden geçirilir, kabuklarından hava yardımıyla ayrılır ve elektronik renk derecelendirme cihazlarından ve kabuk ayırma makinelerinden geçirilir. 
Son olarak, cevizler eğitimli ayırma görevlileri tarafından elle ayrılır ve kalite ve TSE standartları açısından sertifikalandırılır; böylece, paketlemeye hazır hale getirilir. 
Kabukları ayrılan ceviz içleri fiziksel muayeneden geçirilerek, son ürünün temiz ve iyi kurutulmuş durumda ve resmi ceviz renk şemasına göre gereken renkte olduğu teyit edilir.

Her bir derece için toplam ve özel kusur toleransları belirlenmiştir. Düzenleme kuruluşlarının ve gıda güvenliğinin katı gerekliliklerini karşılamak amacıyla, hem kimyasal hem de mikrobiyolojik laboratuvar testleri gerçekleştirilir.

AMBALAJLAMA

Ceviz, sektördeki tüm oluşumların gerekliliklerini karşılamak için çeşitli büyüklükler, renk dereceleri ve kombinasyonlar ile üretilir. Ticari ürün de tüketiciye doğrudan sunulan ürünle aynı yüksek kalite standartlarına tabidir.